? وب سایت رسمی موسسه جامعه القرآن الکریم واهل البیت کشور برای حفظ قرآن هیچ وقت دیر نیست/ پرهیز از حساسیت نابجا در مورد حافظان و قاریان | سایت رسمی موسسه جامعه القرآن الکریم و اهل البیت کشور| سایت رسمی موسسه جامعه القرآن الکریم و اهل البیت کشور
سه شنبه،۲۴بهمن۱۳۹۶
کد: 15038

برای حفظ قرآن هیچ وقت دیر نیست/ پرهیز از حساسیت نابجا در مورد حافظان و قاریان

 

مهدیه شکوری، دختر ۲۰ ساله قمی است که در کنار موفقیت‌های علمی و تحصیل در رشته مامایی به حفظ کل قرآن نیز پرداخته است؛ او معتقد است برای حفظ قرآن، هیچ وقت دیر نیست همچنین تاکید می کند که والدین و مربیان و مردم نباید انتظارات و حساسیت های نابجا از حافظان و قاریان داشته باشند

مهدیه شکوری، یکی از برترین حفاظ جوان قمی است که در سال های اخیر به رغم جوانی و سنی بیست سال عناوین مختلفی در سطح کشور و استان کسب کرده است.

وی در سال های اخیر در برنامه ترتیل خوانی حرم مطهر حضرت معصومه(س) ویژه بانوان در ماه مبارک رمضان نیز به اجرای برنامه ترتیل پرداخته است و جزو نخبگان قرآنی استان قم که به شمار می‎آید زیرا وی در عرصه تحصیل نیز موفق بوده و با تحصیل در دانشگاه علوم پزشکی قم از پزشکان آینده استان نیز به شمار می‎رود.

کسب مقام اول حفظ دانشجویی قم و کشوری دانشجویی در مسابقات دانشجویان علوم پزشکی ، کسب رتبه در مسابقات اوقاف رتبه هایی است که تاکنون کسب کردم همچنین اخرین سالی که شرکت کردم در آموزش و پرورش در کشوری اول شدم.

وی در پاسخ به این سوال که نحوه علاقه‎مندی شما به قرائت و حفظ قرآن در سنین کودکی چه بود، گفت: در حال حاضر۲۰ ساله هستم و از سن شش سالگی اقدام به حفظ قرآن کردم و با حضور در جامعه‎القرآن الکریم وظرف سه سال توفیق حفظ قرآن را پیدا کردم.

شکوری اظهارکرد: علاقه من به قرآن شخصی بود و خانواده برای این علاقه اجباری را روی من نداشتند زیرا وقتی علاقه آنها را به قرآن مشاهده کردم، به خصوص که این برنامه های قرآنی در ماه رمضان به اوج خود می رسید تصمیم گرفتم که در جلسات قرآنی و به خصوص جامعه القرآن حضور یافته و به حفظ قرآن بپردازم.

وی افزود: زمانی که پدر بزرگ من به قرائت قرآن می‎پرداخت من نیز علاقه داشتم که به قرآن خواندن بپردازم و به همین دلیل نیز همیشه سعی می‏ کردم که علاقه خود را به قرآن به آنها نیز بازگو کنم.

آغاز توامان حفظ قرآن و تحصیل در مدرسه

این حافظ قرآن کریم بیان کرد: پس از حضور در جامعه‎القرآن، در ابتدا الفبای عربی را فراگرفتم و سپس کار حفظ را آغاز کردم و به جای اینکه در کلاس‎های پیش دبستانی شرکت کنم خواندن را آموختم و با حضور در کلاس اول نیز هفت جز قرآن را از حفظ بودم.

وی گفت: روند کار حفظ من به شکلی انجام شد که جشن تکلیف من با جشن حافظین همزمان شد؛ این اتفاق، اتفاق بسیار خوشایندی بود و به همین دلیل حفظ قرآن من را وارد مرحله تازه‎ای زندگی کرد؛ حفظ قرآن روی تحصیل من نیز تاثیر بسیار زیادی داشت.

کلاسهای حفظ کودکان خشک و بی روح نیست

شکوری اظهارکرد: یکی از مسایلی که انگیزه بسیاری به من برای حضور در کلاس‎های حفظ می‎داد شکل برگزاری کلاس‎ها بود زیرا این کلاس‎ها اصلا خشک و بی روح نبود و بچه ها ضمن تفریح و معاشرت با هم در برنامه حفظ نیز شرکت می‎کردند.

وی گفت: خانواده من حافظ قرآن نیستند ولی وقتی علاقه من به قرآن را مشاهده کردند زمینه های آن را در منزل ایجاد کردند و این فضای مناسب در منزل باعث تشویق وترغیب من به حفظ این روند شد.

وی افزود: اینکه حفظ قرآن حتما باید از کودکی آغاز شود یک نسخه غیرقابل نقد نیست ولی آنچه امروز علم روز ثابت کرده است و بزرگان دین نیز به آن تاکید کرده اند آن است که هر آموزشی در کودکی آثار و ماندگاری بیشتری دارد ولی به هر حال برای حفظ قرآن، هیچ وقت دیر نیست.

این حافظ جوان قرآن گفت: خوشبختانه آنچه به تجربه بر من ثابت شد این است که حفظ قرآن هیچ محدودیتی ایچاد نمی‎کند چون تفریحات و بازی من در کودکی در سر جای خود بود و کار حفظ را هم دنبال کردم و به قول معروف هم کودکی خود را داشتم و هم کار قرآنی را دنبال کردم.

وی اظهارکرد: در آن سال ها ما اولین شاگردهای جامعه القرآن بودیم ولی در همان زمان نیز تلاش داشتند که این کلاس‎ها خشک و بی روح نباشد و برنامه جانبی تفریحی بچه ها نیز در نظر گرفته شده بود ولی امروز خوشبختانه امکانات و ظرفیت های این عرصه نیز بیشتر شده است تا کودکان و نوجوانان در یک محیط فرحبخش به حفظ قرآن بپردازند.

اهمیت شرکت حفاظ در مسابقات

وی گفت: حفاظ باید در هر سطحی در مسابقات شرکت کنند چون هم باعث مرور مداوم محفوظات آنها می‏شود و هم اینکه نقاط ضعف و قوت آنها در این فضا به خوبی مشخص می‎شود؛ نکته دیگر آنکه هر مسابقه نکته جدیدی به دانسته‎های حافظ اضافه می ‏کند.

وی تصریح کرد: به طور کلی هر علمی که انسان فرا می‎گیرد برای او فایده دارد ولی نکته مهم، عملی کردن آن علم است؛ در قرآن نیز این مساله بسیار مهم است که به قرآن عمل کنیم؛ قطعا عمل به قرآن زندگی انسان را بهشتی می‎کند؛ ولی حفظ خود قرآن نیز آثار وضعی از جمله آرامش درون، تلاش در جهت پیراستگی شخصیتی و ظاهری، تقویت حافظه و… را در پی دارد.

شکوری اظهارکرد: به خاطر حفظ قرآن بود که هیچ وقت مشکلی در زمینه درسی نداشتم؛ زیرا هم این انس به من آرامش می‎دهد و هم باعث تقویت حافظه و تثبیت و تکمیل شخصیتی من در این سال ها شده است؛ به تجربه هم به من ثابت شده است که هر روزی که با قرآن شروع می‎کنم به همه کارهای خود می ‏رسم و در هیچ مساله ای با کمبود وقت مواجه نمی‎شود.

انتظارات اجتماعی نابجا از اهالی قرآن

این حافظ جوان قرآن بیان کرد: یکی از مسایلی که باعث رنجش اکثر اهالی قرآن به خصوص کسانی که از کودکی حافظ قرآن هستند می‎شود، همین انتظارات و فشارهای نابجایی است که از ما دارند؛ مثلا چنین تصور نمی‎کنند که یک کودک باید کودکی کند یعنی باید بازی کند حتی شیطنت‎های خاص خود را داشته باشد و با دوستان خود همراهی و معاشرت کند؛ به همین خاطر برخی اوقات چیزهایی می‎شنویم که ما را آزار می‎دهد؛ از جمله چرا در حیاط مدرسه بازی می کنی و…؛ که این مسایل نادرست است.

وی گفت: کودک و نوجوان و جوان نیازمند یک فضای خصوصی است که در آن به بازی و تفریح و شادی بپردازد تا روح انسان درگیر غم و اندوه و کسلی نشود؛ خداوند نیز چنین انتظاری از انسان ندارد که هیچ وقتی برای تفریحات حلال نداشته باشد در حالی که دقیقا این وقت را نیز در اختیار انسان قرارداده است ولی برخی چنین نگاهی ندارند و همیشه کودکان و نوجوانان و جوانان قرآنی را در امور بسیار ساده نیز سرزنش می‎کنند.

شکوری بیان کرد: درست است که برخی اوقات این نگاه‎ها واقعا خسته کننده است ولی این مساله یک حسن خوب داشت که باعث تنظیم روابط و شخصیت انسان می‎شود و این پختگی در روابط و شخصیت زودتر شکل می‎گیرد.

وی گفت: حفظ قرآن و قاری بودن چیزی نیست که باید یک نفر را به عنوان یک فرد استثنایی در نظر گرفت و از او انتظارات خاص داشت زیرا در برخی از کشورهای اسلامی حفظ کل قرآن یک مساله کاملا عادی برای مردم است ولی در کشور ما چنین دیدی وجود ندارد.

ازدواج حافظان قرآن با کدام ملاک؟

این حافظ قرآن بیان کرد: این مساله از مسایل مبتلابه تمام فعالان قرانی است زیرا اگر کسی حافظ قرآن شد باید هر روز وقتی را برای تثبیت حفظ و مرور بگذارد و به همین دلیل گاهی احساس می‎شود که حتما حافظان باید با حافظان قرآن و فعالان قرآنی ازدواج کنند.

وی گفت: نگاه من به این مساله چنین نیست زیرا به نظر من مهمترین مساله در ازدواج، سوای بحث شخصیتی و تدین که محور است، مساله اخلاق از همه عناصر مهمتر است زیرا اگر کسی اخلاق مناسبی داشته باشد قطعا انعطاف بسیاری در مواجهه طرف مقابل خود دارد؛ حال اینکه طرف مقابل حتما قاری یا حافظ باشد برای من و بسیاری از حافظان دختر ملاک اصلی نیست ولی قطعا درک قرآنی داشتن مساله مهمی است که باید دو طرف داشته باشند.

چه کنیم که فرزند قرآنی تربیت کنیم؟

این حافظ جوان قرآن بیان کرد: یکی از نکاتی که باید در تربیت فرزند قرآنی به آن توجه داشت این مساله است که کودکان با عناصر خاص و نه چندان پیچیده ای تشویق و ترغیب می‎شوند که یکی از آنها فضای درونی خانه، علایق والدین و همچنین تشویق های مادی و معنی است.

وی افزود: وقتی کودکان در منزل خود این علاقه را در والدین خود مشاهده می‎کنند که آنها به قرآن علاقه دارند او نیز برای نزدیکی به والدین این گرایش را خواهد داشت؛ همچنین وقتی فضای قرآنی در خانه فراهم می‎‌شود کودکان گرایش خوبی برای ثبت نام در کلاس های قرآن خواهند داشت؛ نباید ثبت نام در کلاس‎ها به شکل یکجانبه باشد زیرا در آینده باعث سردشدن او خواهد شد.

شکوری اظهارکرد: تشویق‎های مادی نیز در ترغیب کودکان و نوجوانان به سمت مسایل اخلاقی و قرآنی بسیار مهم است و باعث می‎شودکه آنها درکنار این تشویق‎ها طعم خوش قرآنی بودن را حس کنند.

اهل قرآن با عمل خوب، دیگران را جذب کنند

وی گفت: در زندگی خود همیشه سعی کردم به قدری خوش رفتار باشم که دیگران به واسطه این رفتار، به قرآن علاقه پیدا کنند؛ در برگزاری کلاس‎های حفظ قرآن در دانشگاه نیز همیشه سعی کردم با اخلاق خود دوستانم را جذب کنم نه با شعار برگزاری کلاس قرآن؛ بسیاری از افرادی که جذب اسلام شدند نیز با رفتار خوش پیامبر و اهل بیت(ع) این مسیر را انتخاب کردند.

 

 

نام *
پست الکترونیک *
وب سایت
امروز یکشنبه ۳۰ تیر ۱۳۹۸
بايگاني
maltepe evden eve nakliyat