? وب سایت رسمی موسسه جامعه القرآن الکریم واهل البیت کشور برگزاری کارگاه آموزشی آشنایی با آسیب ها و راهکارهای مدیریت فضای مجازی درمدارس جامعه القرآن | سایت رسمی موسسه جامعه القرآن الکریم و اهل البیت کشور| سایت رسمی موسسه جامعه القرآن الکریم و اهل البیت کشور
چهارشنبه،۲۲دی۱۳۹۵
کد: 7947

برگزاری کارگاه آموزشی آشنایی با آسیب ها و راهکارهای مدیریت فضای مجازی درمدارس جامعه القرآن

کارگاه آموزشی آشنایی با آسیب ها و راهکارهای مدیریت فضای مجازی در خانواده به همت امور مدارس جامعه القران الکریم در سطح مدارس تحت پوشش استان قم برای والدین و همایش ویژه کارکنان ، مربیان و کادر آمورزشی مدارس جامعه القرآن قم با حضورحجت الاسلام و المسلیمن سید محمد مهدی طباطبایی مدیر موسسه ، کارشناسان آموزش و پرورش ناحیه یک و  چهار  قم  برگزار شد.

حجت الاسلام دکترمحمد فروهر مدیر حوزه رسانه حوزه علمیه قم و مدیر موسسه راهبردی فرانو در این دوره به آسیب شناسی و بیان راهکارهای مدیریت فضای مجازی پرداختند.

ایشان با بیان اینکه فضای مجازی به طور قابل توجهی در حال رشد و فراگیری است عنوان کردند : رهبر انقلاب اسلامی می فرماید «اهمیت فضای مجازی به اندازه اهمیت انقلاب اسلامی است». امروزه بسیاری از خانواده ها و جوانان مخاطب فضای مجازی و کاربران فعال آن هستند که با توجه به وابستگی در زیر ساخت ها و ضعف مدیریتی در این فضا و کمبود سواد فضای مجازی متاسفانه شاهد هستیم که به خانواده ها خصوصا قشر جوان و کم تجربه آسیب های جدی وارد می شود.

مدیر حوزه رسانه حوزه علمیه قم افزود  : مهمترین آسیب ها در سه حوزه است که شامل آسیب های فردی، و خانوادگی و اجتماعی می شود برخی از این آسیب ها در خانواده متوجه ارتباط بین فردی یا روابط زن و شوهر است که از جمله آن کاهش چشم گیر ارتباط کلامی می باشد با عرض تاسف شاهد هستیم که ارتباط کلامی در ایران به کمتر از ده دقیقه کاهش پیدا کرده است و این زنگ خطری است که بنیان خانواده را به شدت تهدید می کند زیرا بسیاری از نیاز ها در خانواده تامین نمی شود. از جمله آسیب ها می توان به کم شدن روابط عاطفی و خیانت همسران اشاره کرد که هرکدام در جای خود خطرناک است و باید برای مدیریت آن چاره ای اندیشید. زیرا فضای مجازی محیط ارتباط های نامشروع را فراهم کرده است و این باعث ایجاد این چالش جدی شده است.

مدیر موسسه راهبردی فرانو در ادامه به گوشه ای دیگر از آسیب ها که متوجه کودک در خانواده است اشاره کردند و افزود : مهمترین آسیب هایی که کودکان و نوجوانان را در فضای مجازی فعلی تهدید می کند انزوا طلبی، خشونت گرایی و بلوغ زود رس جنسی است به طوری که متاسفانه ۲۰ میلیون جوان زیر ۲۸ سال در کشور ما دسترسی یه اینترنت رها شده دارند و این موجبات نگرانی برای والدین ایجاد کرده و غفلت از این موضوع حتما با آسیب های جبران ناپذیری همراه خواهد بود. یکی دیگر از این آسیب ها اعتیاد اینترنتی است که تقریبا به بحرانی تبدیل شده و ساعت ها وقت نوجوانان و خانواده ها در شبکه های اجتماعی و بازی های موبایلی به هدر می رود و فایده ای جز خستگی و افسردگی ندارد.

فروهر بیان کرد: امروز کشور با فراگیر شدن فضای مجازی و شبکه های اجتماعی خارجی در معرض حمله پورنوگرافی و خشونت و توهم قرار گرفته است و فضای مجازی که در حکم زندگی دوم برای مردم است محیط امنی نیست و بسیار خطرناک می باشد امروزه ابعاد این زندگی به قدری به هم نزدیک شده است که باید به جای دهکده جهانی از یک نقطه جهانی سخن گفت زیرا توازن عرضه و تقاضا با هم به هم خورده است

مدیر رسانه حوزه در ادامه به راهکارهای مدیریت فضای مجازی اشاره کردند و افزودند برای مدیریت فضای مجازی هم سه لایه مدیریتی وجود دارد. مدیریت فردی فضای مجازی مدیریت خانوادگی و مدیریت اجتماعی فضای مجازی مهمترین راهبرد برای در امان ماندن از آسیب های فضای مجازی است.

ایشان در ادامه به راهکاری مدیریت رسانه در خانواده اشاره کرده و بیان داشتند : درسنامه ای برای شناسایی آسیب ها و بیان راهکارها در ۵۰ صفحه تالیف شده که در اختیار خانواده ها قرار میگیرد و در این درسنامه برای مدیریت خانوادگی اصول زنجیره ای مدیریت رسانه در خانواه تعریف شده که شامل ده اصل می باشد اصول حاکمیت قانون، مسئولیت پذیری، آموزش و آگاه سازی، مدیریت، الگو سازی، ایمن سازی، تدریج و اقتدار همراه با صمیمیت از جمله این اصول هستند که توسط ایشان مفصلا تشریح شد و برای مدیریت فضای مجازی در خانواده بسیار مفید و کارآمد است

 

نام *
پست الکترونیک *
وب سایت
امروز شنبه ۱ اردیبهشت ۱۳۹۷
بايگاني
maltepe evden eve nakliyat