? وب سایت رسمی موسسه جامعه القرآن الکریم واهل البیت کشور سهم یک شهید؛ آغازگر فعالیت یک مرکز قرآنی | سایت رسمی موسسه جامعه القرآن الکریم و اهل البیت کشور| سایت رسمی موسسه جامعه القرآن الکریم و اهل البیت کشور
چهارشنبه،۱شهریور۱۳۹۶
کد: 12056

سهم یک شهید؛ آغازگر فعالیت یک مرکز قرآنی

 

مرکز جامعة‌القرآن شهرستان قوچان که از سال ۱۳۹۱ با سهم یک شهید فعالیت خود را آغاز کرده است، تاکنون توانسته در رشته‌های مختلف به تربیت قرآن‌آموزان بپردازد.

زهرا جعفری، مدیر شعبه شهرستان قوچان در گفت‌وگو با خبرنگارایکناخراسان رضوی، با اشاره به اینکه این مرکز در مهرماه سال ۱۳۹۱ تأسیس شده‌ است، عنوان کرد: کلاس‌های آموزش قرآن این مرکز در ابتدا به دلیل نبود مکان مناسب در آرامگاه آقانجفی قوچانی برگزار می‌شد.
وی با بیان اینکه در آرامگاه آقانجفی قوچانی، هر قسمت مربوط به یک رشته قرآنی بود، افزود: در آن زمان، عموم مردم به منظور زیارت در آرامگاه رفت‌وآمد می‌کردند که همهمه زیادی در فضای کلاس به‌وجود می‌آمد و حتی گاهی به دلیل ازدحام جمعیت، قرآن‌آموزان به صورت فشرده در کنار یکدیگر می‌نشستند.
جعفری با بیان اینکه این مرکز با کمک‌های مالی مرحوم حجت‌الاسلام والمسلمین شکرالله فهیمی، نماینده آیت‌الله سیستانی توانست ادامه فعالیت بدهد، افزود: با حجت‌الاسلام والمسلمین فهیمی تماس گرفتم و با وی در رابطه با مشکلات تدریس قرآن در آرامگاه آقانجفی قوچانی صحبت کردم.
وی در ادامه تشریح کرد: حجت‌الاسلام والمسلمین فهیمی در خصوص هدفم از تشکیل این مرکز پرسید و من هم گفتم که هدفم از تدریس قرآن پرورش حافظان قرآن کریم است؛ وی مقداری پول که متعلق به پسر شهیدش بود را در اختیار ما گذاشت و به ما گفت: «قصد دارم این پول را صرف امور خیر کنم تا برای پسرم باقیات‌الصالحات بماند».
کمک شهید برای مؤسسه قرآنی
مدیر شعبه شهرستان قوچان با بیان اینکه نماینده آیت‌الله سیستانی در ادامه هشت میلیون تومان از پول فرزند شهیدش را برای هزینه‌های مرکز اهدا کرد، ادامه داد: ما توانستیم با این پول، خانه‌ای در خیابان شهید داوودی شهرستان قوچان برای تدریس قرآن اجاره کنیم.
جعفری عنوان کرد: وقتی حجت‌الاسلام والمسلمین فهیمی دار فانی را وداع کرد، من با فرزندانشان تماس گرفتم و آن‌ها را در جریان وجود این پول قرار دادم تا اگر دیگر مایل نیستند که این پول نزد ما باقی بماند، پول را به فرزندان بازگردانیم، برایم جالب بود که آنان از این کار پدرشان خبر نداشتند و وقتی هم با خبر شدند تقاضا کردند که این پول همچنان صرف امور خیر شود.
وی تصریح کرد: چند ماه اول به دلیل نبود بودجه کافی برای تأمین هزینه‌های مرکز بدون حقوق به تدریس قرآن مشغول بودیم و بعد از یک سال، موعد اجاره خانه به پایان رسید، صاحب‌خانه قصد تخریب خانه را داشت که به‌اجبار آن مکان را هم تخلیه کردیم.
جعفری در ادامه ابراز کرد: آن زمان ۲۰۰ قرآن‌آموز در این مؤسسه آموزش می‌دیدند؛ هزینه‌های اجاره بسیار بالا بود و نمی‌توانستیم مکان نوسازی را برای برپایی کلاس‌ها اجاره کنیم اما بالاخره با کمک امام زمان(عج) مقداری پول فراهم شد و محل قدیمی دیگری را برای برپایی کلاس‌ها اجاره کردیم.
وی ابراز کرد: ظاهر خانه بسیار قدیمی بود لذا مجبور شدیم برای جذب قرآن‌آموزان، مقداری هزینه صرف بازسازی نمای خانه کنیم. به مدت یک سال در آن‌جا سکونت داشتیم سپس به مکان فعلی آمدیم.
مدیر مرکز جامعة‌القرآن شهرستان قوچان با بیان اینکه ۳۰ مربی در جامعة‌القرآن مشغول به تدریس هستند، افزود: از مهر ۱۳۹۱ تاکنون سه هزار قرآن‌آموز در تمامی رشته‌های قرآنی داشتیم.
وی در رابطه با دیگر برنامه‌های مرکز جامعة‌القرآن عنوان کرد: در حال حاضر برپایی کلاس‌هایی در قالب مفاهیم، احکام، مهارت‌های زندگی در دستور کار است که همه متقاضیان می‌توانند با مراجعه به مرکز در این کلاس‌ها نام‌نویسی کنند.
جعفری با بیان اینکه در سال ۱۳۹۳ توانستیم ۲۰۰ حافظ کل قرآن‌ کریم تحویل جامعه حفاظ بدهیم، بیان کرد: پنج نفر از این حافظان توانسته بودند، قرآن را در کمتر از دو سال حفظ کنند که همایشی در قوچان برای این عزیزان برگزار شد و به امید خدا در سال جاری هم  ۲۰ حافظ قرآن‌کریم تربیت خواهیم کرد.
وی در ادامه گفت: در این دوره از کلاس‌ها ۶۰۰ نفر در رشته‌های حفظ تخصصی یک و دو ساله، حفظ غیر تخصصی پنج و شش ساله و حفظ آزاد، روخوانی، روانخوانی، تجوید، ترتیل نام‌نویسی کرده‌اند که این آمار در تابستان افزایش می‌یابد.
ظرفیت‌های قرآنی شهرستان قوچان
جعفری در رابطه با سایر مؤسسات قرآنی قوچان، عنوان کرد: ۱۱ مؤسسه قرآنی در سطح شهر وجود دارد که بعضی از این مؤسسات به صورت نیمه فعال مشغول به کار هستند. از میان این مؤسسات، جامعةالقرآن توانسته در زمینه قرآنی فعالیت‌های گسترده‌ای داشته باشد و همچنین در زمینه آموزش قرآن و مفاهیم بسیار فعال بوده‌ است.
مدیر شعبه شهرستان قوچان در رابطه با دیگر دغدغه‌های این مرکز، اینطور بیان کرد: دغدغه‌ای که این روزها با آن روبه‌رو هستیم، نداشتن مکان ثابت است. هر سال که موعد اجاره‌نامه به پایان می‌رسد، باید درگیر یافتن مکان مناسب دیگری باشیم.
وی افزود: این امر باعث می‌شود که تعدادی مخاطبان خود را از دست بدهیم و وقتمان صرف جابجایی اساس و تعمیرات ساختمان می‌شود، در صورتی که اگر مکان مشخص و ثابتی داشته باشیم بازده کاری بهتری خواهیم‌ داشت.
جعفری در خصوص استعدادهای قرآنی شهرستان قوچان، بیان کرد: ما سرشار از پتانسیل استعداد در حوزه قرآنی هستیم، اما متأسفانه فضاهای قرآنی کمی برای شکوفایی این استعدادها داریم. وقتی یک قرآن‌آموز، تجهیزات و امکانات لازم برای آموختن علم قرآنی را داشته باشد، مسلم است که می‌تواند در رشته خود رشد بسیار خوبی داشته باشد اما خب متأسفانه ما از چنین امکاناتی برخوردار نیستیم.
مشکلات جلسات قرآنی شهرستان قوچان
جعفری در رابطه با جلسات قرآن شهرستان قوچان، گفت: در شهرستان قوچان جلسات سنتی قرآن برگزار می‌شود و معمولا مورد استقبال قرآنیان قرار می‌گیرد اما این جلسات از نظر ساختاری مشکل دارد.
مدیر شعبه قوچان در رابطه با مشکلات جلسات قرآن شهرستان، تشریح کرد: یکی از مشکلات این است که خود قاری جلسه، قرآن را با لحن فارسی تلاوت می‌کند. اگر قاریِ قرآنِ جلسات به همه علوم قرآنی تسلط داشته باشد، مستمعان نیز به تدریج از او، آداب تلاوت را می‌آموزند.
وی با اشاره به اینکه اگر قاری با توجه به معانی و تفسیر قرآن کریم به تلاوت بپردازد، برای مخاطبان نیز جذاب‌تر خواهد شد، ابراز کرد: اگر برای کلیه اشخاصی که در سطح شهرستان جلسه قرآن دارند، دوره‌های تجوید برگزار شود، تا حدودی می‌تواند مشکلات جلسات قرآن را حل کند.
جعفری با بیان اینکه در شهرستان قوچان شورای قرآنی فعالیت نمی‌کند، عنوان کرد: با اینکه چندین بار از مسئولان تقاضا کردیم تا چنین شورایی تشکیل شود اما به خواسته ما اهمیتی ندادند.
وی در رابطه با مزیت‌های تشکیل این شورا، گفت: اگر این شورا تشکیل شود و مدیران مؤسسات هم عضو این شورا باشند، می‌توانند از مشکلات قرآنی شهرستان سخن بگویند و در مجموع بسیاری از مشکلات قرآنی حل خواهد شد.
مدیر شعبه شهرستان قوچان در پایان بیان کرد: دغدغه اصلی ما قرآنیان، نشر قرآن و آموزه‌های قرآنی است حضور مسئولان در کنار ما باعث می‌شود، انگیزه‌ای در ما به وجود آورد که بیش از پیش در زمینه قرآنی، فعالیت داشته باشیم.

 

نام *
پست الکترونیک *
وب سایت
امروز شنبه ۲ تیر ۱۳۹۷
بايگاني
maltepe evden eve nakliyat